REKLAMA

Katowice stolicą polskiego hokeja!​

Katowice stolicą polskiego hokeja!​

Hokeiści GKS-u Katowice obronili tytuł najlepszej drużyny kraju!
W stolicy województwa śląskiego znajduje się kilka lodowisk z których mogą korzystać nie tylko lokalne kluby, ale również mieszkańcy
Miasto kreuje modę na hokej wśród najmłodszych – blisko tysiąc dzieci uczestniczy w zajęciach „Lodowego przedszkola”

  • Gratuluję całej drużynie: zawodnikom, sztabowi szkoleniowemu, ale też pracownikom klubu. Wspólne dążenie do sukcesu, praca zespołowa oraz charakter nasza hokejowa GieKSa pokazywała przez cały sezon. Półfinałowa potyczka z Cracovią przypomniała, jak prawdziwe jest powiedzenie, że nigdy nie wolno lekceważyć serca mistrza. GieKSa to serce pokazała, za co dziękuję! – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To jeden z najważniejszych dni w historii katowickiego sportu. Przypomina mi się rok 2015 i decyzja o budowie wielosekcyjnej GieKSy. Choć ten pomysł był różnie odbierany, to jednak ubiegłoroczne hokejowe mistrzostwo Polski pokazało, że idziemy dobrą drogą. Dzisiaj, kiedy możemy cieszyć się z obrony mistrzowskiego tytułu, a pamiętajmy jeszcze o zdobytym Superpucharze oraz wyrównanych pojedynkach w ramach Hokejowej Ligi Mistrzów, czujemy dumę z tego klubu – dodaje prezydent.

W finale fazy play-off Polskiej Hokej Ligi, GKS Katowice okazał się lepszy od GKS-u Tychy wygrywając serię 4:0. W decydującym meczu, który rozegrano na lodowisku „Satelita” przy komplecie publiczności, katowiczanie ograli tyski GKS 5:2. W trzech pierwszych spotkaniach katowiczanie wygrali 3:1, 2:1 oraz 5:2. Złoty medal dla GKS-u Katowice, prowadzonego przez trenera Jacka Płachtę, oznacza obronę mistrzowskiego tytułu wywalczonego przed rokiem. Na tamten sukces GieKSa musiała czekać 52 lata. W sumie hokejowa drużyna z Katowic ma na koncie osiem tytułów mistrza kraju (1958, 1960, 1962, 1965, 1968, 1970, 2022, 2023) co oznacza, że w klasyfikacji wszechczasów awansowała na 4 miejsce, wyprzedzając Unię Oświęcim. W dorobku GKS Katowice oraz Górnika Katowice, który w 1964 roku został włączony do wielosekcyjnego Górniczego Klubu Sportowego Katowice znajduje się również 10 srebrnych medali oraz 10 brązowych.

Zakończony sezon był niezwykle wymagający dla GKS-u. Katowiczanie grę w PHL łączyli z występami w Hokejowej Lidze Mistrzów. Jako debiutant w tych rozgrywkach zdołali odnieść historyczne zwycięstwo nad szwajcarskim ZSC Lions Zurych. Sukces przyniósł także jesienny mecz o Superpuchar Polski. Dzięki wygranej aż 7:1 z Cracovią, GKS po raz pierwszy w historii sięgnął po to trofeum.

Do fazy play-off PHL GieKSa przystępowała po zajęciu czwartego miejsca w sezonie zasadniczym. W 40 meczach tego etapu rozgrywek GKS zgromadził 77 punktów. Na etapie ćwierćfinałów i półfinałów GieKSa musiała stoczyć długie, siedmiomeczowe serie (gra się do 4 wygranych spotkań) z JKH GKS-em Jastrzębie, a następnie z Comarch Cracovią. Na zwycięstwo w finale potrzeba było tylko czterech meczów, co pozwoliło fetować mistrzostwo GKS-u Katowice, blisko 1200 kibicom zgromadzonym w Satelicie oraz pozostałym, którzy przyszli świętować z drużyną przed Spodkiem.

Mistrzostwo Polski oznacza także, że GKS Katowice wywalczył prawo do gry w Pucharze Kontynentalnym, w którym w 2019 roku zajął trzecie miejsce.

Hokejowa infrastruktura

Katowicka baza lodowisk jest jedną z największych w Polsce – bogata oferta jest skierowana do osób w każdym wieku. Miasto dysponuje czterema pełnowymiarowymi lodowiskami – Jantorem I, Jantorem II, „Satelitą” w Spodku i sezonowym lodowiskiem w Murckach. Trenują tu utytułowani zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych z kilku katowickich klubów. Największy klub hokejowy, czyli GKS Katowice obronił właśnie tytuł mistrza Polski i jest aktualnym zdobywcą Superpucharu. Równie silna jest sekcja łyżwiarstwa figurowego – mowa o Uczniowskim Klubie Spin i Edge Skating Academy.

Z kolei, Jantor I i Jantor II oferują dzieciom profesjonalne szkolenia hokejowe – łącznie trenuje około 600 osób, z czego blisko połowa to podopieczni klubu Naprzód Janów. Co więcej, katowickie kluby sportowe korzystają też z preferencyjnych warunków odbywania treningów na tych obiektach. W związku z tym, każdy z rodziców może wybrać dla swojego dziecka odpowiednią ofertę szkoleniową.

O jakości tego szkolenia niech świadczy niedawne wywalczenie brązowego medalu Mistrzostw Polski Juniorów przez Naprzód Janów. Zawody te były rozgrywane na tafli katowickiego Jantoru, w weekend 25-26 marca.

Przedszkole na lodzie

Katowice starają się również kreować modę na hokej wśród najmłodszych mieszkańców miasta. Łącznie tysiąc przedszkolaków w wieku od 4 do 6 roku życia z Polski i Ukrainy uczestniczy w „Lodowym przedszkolu” organizowanym przez katowicki MOSiR i dofinansowanym przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). W zajęciach biorą udział dzieci z szesnastu placówek – codziennie inna grupa spędza na tafli godzinę pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Zajęcia w katowickim Spodku potrwają do 10 kwietnia.

  • Dzieci, które przyjeżdżają na lodowisko są na nim najczęściej pierwszy raz w życiu. Jest to również ich pierwszy kontakt ze sprzętem do jazdy na lodzie. Ideą projektu jest kształtowanie nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu, współzawodnictwo sportowe, wpajanie reguł gry fair play i wzajemnego szacunku – powiedział Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR-u.

Zajęcia organizowane przez MOSiR odbywają się w ramach porozumienia między Katowicami a UNICEF-em. Polsko-ukraińskie działania pomocowe i integracyjne w Katowicach dofinansowane są kwotą 46 mln zł z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Pierwszy z projektów to zakończony w lutym cykl nauki jazdy na łyżwach w Murckach. Obecnie szeroki wachlarz sportowych możliwości zawiera np. zapasy, naukę podnoszenia ciężarów, slow jogging czy fitness. Zajęcia są darmowe.

Źródło: katowice.eu

Czytaj także